Dupnisa
2.07.2016 Yazar: Berhan Berberoğlu

Yıllar önce Sadettin Teksoy tarafından doğaüstü olarak kabul edilerek defalarca yayınlanan yokuş yukarı kayan araba konusunun geçtiği Demirköy sınırın hemen yanıbaşında Karadeniz´de Türkiye sınırlarında ulaşabileceğiniz en uç nokta olan İğneadaya ev sahipliği yapan aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet´in İstanbul´un fethinde kullandığı topların döküldüğü tarihi dökümhanesiyle taçlanan Dupnisa Mağara´ları ile de turizm açısından önemli bir noktaya ev sahipliği yapan bir bölgedir.

 

 

Bir çok unsuru aynı anda yakalayabileceğiniz bu eşsiz coğrafyaya ulaşım için fazla fazla alternatif varken benim tavsiyem mümkün olduğunca Karadeniz kıyılarından yol alarak devam etmenizdir. Bir önceki yazımda ele aldığım Bıçkıdere Kamp Alanı rotasından ulaşabileceğiniz Demirköy´de bol bol vakit geçirmenizi tavsiye ederim. 

Dupnisa Mağarası Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 - 6 km güneybatısında yer almaktadır.

Trakya´nın turizme açılmış tek mağarasıdır. Üç girişe sahip bir yeraltı sistemi olan mağaranın toplam uzunluğu 3200 m´dir. Girişten itibaren ilk 1000 m´si suludur. Mağaradan çıkan kaynak Türk-Bulgar sınırı olan Rezve Deresini oluşturmaktadır. Girişlerden birincisi Dupnisa Dolin girişidir. İkincisi kuru mağara olup iki ayrı girişle başlar. Kollardan biri 456 m, diğeri 363 m´dir. Üçüncü giriş Kız Mağarası olup 60 derecelik bir eğimle başlar. Mağaranın yan kolları fosil, ana sistemi aktiftir. İçinde boyutları 150x 60 m çapında bir salon vardır.

 

Demirköy tam orta noktada yer alıyor. Yani kuzeye doğru ilerlerseniz İğneada, Batıya doğru Dupnisa Mağaraları, Doğuya doğru önce Dökümhane sonra Kıyıköy karşınıza çıkacaktır. Önceliği doğal güzelliğe verirsek, Dupnisa Mağaraları Vikipedi´den alıntıladığım dip notta anlatılanlara ekleyebileceğim en önemli özelliği ise yarasalara ev sahipliği yapmasıdır. Yılın belli tarihlerinde yarasaların üreme dönemi olduğu için ziyarete kapalı olduğunu da eklemeliyim.K
aradeniz´e doğru ilerlediğimizde müthiş kumsalı ve harika koyu ile bizi karşılayan İğneada´ya ulaşıyoruz. Liman bölgesinden ve girişte yer alan yükseklikten izleyebileceğiniz bu harika manzaraya ek olarak gayet nezih ve temiz mekanların varlığını da sizinle paylaşmalıyım. Ailece hem piknik yapıp, hem tarihi ve doğal yerleri ziyaret edebileceğiniz bir gezi sizi bekliyor olacak.  Son olarak Demirköy Dökümhanesi ile ilgili gayet hoş hazırlanmış bir animasyon filmiyle sizi başbaşa bırakıyorum. Yazının sonundaki Google Haritalarda oluşturulmuş rotayı unutmayın. 
 

Rota